הנרי יוקנדרופ

הנרי יוקנדרופ

הנרי יוקנדרופ

הנרי יוקנדרופ Henry Jeukendrup  (1932-2015) נולד וגדל בעיר רורמונד שבחבל לימבורג בדרם הולנד, בן בכור להורים ספרים מהמעמד הפשוט. לצורך פרנסתו הנרי היה מהנדס כימיה, במפעל פטרו-כימי גדול בעיר חלאן הסמוכה לגבול הגרמני. בנוסף, עסק רוב חייו בתחומי אומנות שונים- קליגרפיה (איטליק), עיצוב בעץ, קולאז‘, ציור, רישום ועוד.
לאחר יציאתו לפנסיה, המשיך להתפתח בתחומים אלה במסגרות שונות. ציור ורישום במרכז  "קריאטו" ברורמונד, תחת הנחייתו של טוניסן. הוא השתתף במסגרות עבודה שונות ביניהם ציור דיוקנאות, נוף טבע דומם. ב-10 שנים אחרונות יצר חומרים במרכז לאומנויות בעיר ווירט, בהנחייתם של טילמאנס, ואססאן, ושרוטאן. מבין הקבוצות, התגבשה קבוצה שנסעה באופן קבוע לסדנאות ציור בדרום צרפת, ולאחר מכן הציגה תערוכות על בסיס שנתי.

התערוכה שלפנינו מציגה אוסף רישומי פורטרט שהאמן צייר במסגרת "קבוצת הראשים", קבוצה שנפגשה בקביעות פעם בשבוע לתרגול מול מודל, בהנחיית ג'אק בילן. הקבוצה איפשרה מרחב למפגש מתמשך בין האמנים והמודלים. הקשרים שנוצרו קיבלו משמעות שהעמיקה בציורים. ניכר מרישומיו של הנרי שהמפגש עם המודלים היווה הזדמנות עבורו להתבונן בצורה חופשית באנשים, להיות פתוח מולם ולאפשר לאופי של הנשקף מהתמונה להתבטא בקו ובצבע. בתוך מגוון עבודתו ניתן לראות רישומים רבים החוזרים על עצמם כתרגיל או כמחקר של אותו המודל, עד לנקודה בה המשמעות עוברת. 

לאורך כל עבודות הקליגרפיה שלו, חוזר הנרי לפסקה אחת מתוך הטקסט "הנאום על כבוד האדם" מאת פיקו דלה מרנדולה, פילוסוף מהמאה ה-14. מתוך הפסקה שכתב בכתב יד שוב שוב, עולה ומתבלט משפט אחד "תקבע אתה עצמך את מהות טבעך" המאיר את רישומי הדיוקנאות באור נוסף, נותן חשיבות לכבודו של אדם, לחופש ולעצמאותו לבחור את פניו ומעשיו.

Hprom202@gmail.com